نگهداری خزندگان در سطح کشور با مرگ تدریجی آنان همراه است +تصاویر

افزایش قارچ‌گونه تعداد مراکز نگهداری از خزندگان در سطح کشور این روزها به یکی از موضوعات قابل توجه در حوزه حیات وحش تبدیل شده با این حال چرایی افزایش تعداد این مراکز و دلیل عدم نظارت لازم بر رعایت ضوابط مربوطه در آنها در سایه‌ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو، افزایش قارچ‌گونه تعداد مراکزی تحت عنوان تونل خزندگان، باغ خزندگان و نمایشگاه خزندگان در سطح کشور این روزها به یکی از موضوعات قابل توجه در حوزه حیات وحش تبدیل شده اما همچنان توضیحاتی شفاف درباره چرایی افزایش تعداد این مراکز، مجاز یا غیرمجاز بودن فعالیتشان، چگونگی استخصال گونه‌ها و راهکار اصلاح شرایط نامناسب نگهداری از خزندگان در این مجموعه‌ها، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نشده‌است.

به منظور آسیب‌شناسی روند نگهداری از خزندگان در مراکز مجاز و غیرمجاز، خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، گفت‌وگویی را با علی برهانی‌کیا، دامپزشک پرندگان و حیوانات اگزوتیک و عضو کمیته تخصصی حیات وحش سازمان نظام دامپزشکی کشور ترتیب داده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

وضعیت مراکز نگهداری از خزندگان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

برهانی‌کیا:  تعداد این مراکز که برخی حتی مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را هم ندارند رو به افزایش است و نظارتی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست برعملکرد آنها وجود ندارد. یا این نظارت آن‌طور که باید و شاید و به طور مستمر انجام نمی‌شود. یکی از مهمترین انتقاداتی که متوجه این مراکز است شیوه تهیه گونه‌ها در آنهاست. چه درباره مراکز مجاز نگهداری از خزندگان صحبت کنیم چه درباره مراکز غیرمجاز، آنچه ابتدا باید در نظر بگیریم این است که خزندگان از کجا  به چه شکل به این مراکز راه یافته‌اند. آیا محصول قاچاق حیات وحش از خارج کشور هستند یا گونه‌هایی بومی هستند که به صورت غیرقانونی از زیستگاه‌های کشور صید شده‌اند. انتقاد دوم هم متوجه شرایط نگهداری از خزندگان در این مراکز است. شرایطی که می‌بایست با توجه به اقلیم و زیستگاه این گونه‌ها فراهم شده باشد اما متاسفانه در اکثر موارد رعایت نمی‌شود.

 

نظارت بر استحصال گونه‌ها چگونه باید باشد؟

 

برهانی‌کیا: از نحوه تهیه نمونه‌ها (چه خرید از خارج کشور از مسیر سایر مراکز و پرورش دهندگان خارج کشور و چه پرورش یا زنده گیری در داخل کشور) گرفته تا شیوه حمل و نقل، صید و نگهداری و گزارش تلفات و بیماریها باید تحت نظارت دایمی سازمان حفاظت محیط زیست باشد. اکثر این مراکز حتی اگر از مجوز سازمان حفاظت محیط زیست هم برخوردار باشند به دلیل عدم نظارت دایم  پس از آنکه موفق به اخذ مجوز شدند دیگر خود را ملزم به رعایت شرایط و ضوابط مربوط نمی‌دانند. بسیاری از گونه‌هایی که از طبیعت زنده گیری می‌شوند در اسارت عمر کوتاه دارند و پس از آنکه از بین می‌روند، در سکوت، جایگزینی جدید از طبیعت برایشان صید می‌شود. تخلفی که تنها راه جلوگیری از آن نظارت مستمر سازمان حفاظت محیط زیست است. سازمان حفاظت محیط زیست باید مراکز نگهداری از خزندگان را به نصب میکروچیپ (تراشه الکترونیکی) به منظور صدور شناسنامه الکترونیکی برای  تمامی خزندگان ملزم کند تا این مراکز نتوانند پس از آن‌که خزنده‌ای را به هر دلیل از جمله شرایط نامناسب نگهداری از دست می‌دهند، به سادگی جایگزینی برای آن از طبیعت صید کنند و یا به بازار قاچاق حیات وحش رونق ببخشند. علاوه بر این، سازمان حفاظت محیط زیست باید گزارش دامپزشکی  مربوط به تلفات را جهت بررسی بیشتر از این مراکز مطالبه کرده و آن را درتصمیم‌گیری برای لغو یا  تمدید مجوز مدنظر قرار دهد.

 

درباره شرایط نگهداری از خزندگان بگویید و اینکه مراکز نگهداری از خزندگان، معمولا به رعایت کدام شرایط بی‌توجه‌ترند؟

 

برهانی‌کیا:آنچه متاسفانه عموما مدنظر قرار نمی‌گیرد این است که برای هر گونه از خزندگان با توجه به زیستگاهشان، باید شرایطی متفاوت را در طراحی جایگاه رعایت کرد. اما در اکثر این مراکز، جایگاه‌ گونه‌های متفاوت خزندگان طراحی یکسانی دارند برای مثال بدون توجه به اینکه گونه‌هایی درختی مانند ایگو